Dlaczego klasyfikacja ADR jest tak ważna w fajerwerkach? - PiroHiT
Witam, dziś zajmiemy się Klasyfikacją ADR i co ona oznacza w Pirotechnice... Z pewnością większość z was słyszała o Słynnych dum dum 5g i o ich zdolności do masowej destrukcji, czemu jedna petarda nie niszczy innych petard tylko wchodzi w reakcje łańcuchowa i powstaje skumulowany jeden wybuch? Dziś opowiem wam o Klasach ADR.
Gdzie znajdziemy i jak wygląda oznaczenie ADR w fajerwerkach?
Znak ADR znajdziemy przede wszystkim na opakowaniach zbiorczych / transportowych czyli kartonach, rzadko znak ADR występuje na pojedynczych wyrobach, wyjątkiem są compoudy ponieważ nie posiadają najczęściej opakowań zbiorczych. Pierwszą dość popularną klasą która jest spotykana najczęściej jest to Klasa 1.4G
Klasa 1.4 Materiały i przedmioty, które stwarzają tylko małe zagrożenie wybuchem w przypadku ich zapalenia lub zainicjowania podczas przewozu
ADR 1.3 Również często spotykany symbol ADR w pirotechnice , można go spotkać na coupoudach , mocnych petardach lub na rakietach z „woreczkami” Klasa 1.3 to materiały i przedmioty stwarzające zagrożenie pożarem i małe zagrożenie wybuchem lub rozrzutem lub oba te zagrożenia, ale które nie stwarzają zagrożenia wybuchem masowym.
ADR 1.2 Materiały i przedmioty, które stwarzają zagrożenie rozrzutem, ale nie wybuchem masowym
ADR 1.1 Materiały i przedmioty, które stwarzają zagrożenie wybuchem masowym
Najbardziej niebezpieczny w Transporcie i Magazynowaniu. Fajerwerki z tym oznaczeniem przy niewłaściwym użytkowaniu mogą doprowadzić do MASOWEJ DESTRUKCJI. Należy pamiętać o właściwym i bezpiecznym przechowywaniu tego typu pirotechniki oraz o użytkowaniu zgodnie z instrukcją obsługi. Niebezpieczne i niewłaściwe użytkowanie może prowadzić do nieobliczalnych konsekwencji.
ADR 1.1 można było znaleźć na niektórych rakietach oraz petardach (nie wiem czy występowało na szelkach Hukowych).
Pozdrawiam Machony